Aktuality

INFORMACE O KÁCENÍ KATALP NA ULICI DÍLY

27.10.2016 09:26:11 - Aktuality
Na základě dlouhodobých problémů se stromy – katalpami, které se nacházejí na pozemcích p.č. 1039/17, 1034 a 1039/7 na ulici Díly v k.ú. Chropyně a s tímto spojenými stížnostmi občanů na extrémní výskyt mšic, který způsobuje poškozování majetku obyvatel, především automobilů, které zde parkují, požádalo město Chropyně Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, pracoviště Kroměříž o zjištění příčiny poškození 19 ks katalp. Bylo zjištěno poměrně rozsáhlé napadení listů stejnokřídlým hmyzem (čeleď Aphididae) a houbovým patogenem z rodu Erysiphe.
 
Čeled' Aphididae:
Nymfy a dospělci mšic vysávají rostlinné šťávy, čímž narušují rovnováhu rostlinných hormonů, připravují rostliny o živiny a oslabují je. Produkují medovici bohatou na cukry, která se usazuje v okolí v podobě povlaku. Pokud je medovice vylučovaná ve větším množství, je pro rostlinu škodlivá, ucpává dýchací průduchy. Na listech se sekundárně objevují černé sazovité povlaky, což jsou saprofytické houby  - černě, které osídlu|í medovici a využívají ji jako zdroj energie pro svůj růst. Masový výskyt mšic podporuje teplé a suché počasí. Horké léto naopak množství mšic redukuje'
Rod Erysiphe:
Padlí je houbový patogen z třídy Ascomycetes, který způsobuje moučnaté povlaky na vrchní straně listů rostlin (především na starších listech). Na listech se později vytvářejí velmi drobné, v průměru 0,1 mm, černé, kulovité plodničky. Chorobu podporuje teplé počasí, suché počasí s častými rosami.
Jako ochrana stromů byl navržen postřik, který však s ohledem k rozsahu napadení a velikosti stromové aleje nebyl doporučen z důvodu nebezpečí pro obyvatele a zvířata.

S ohledem k výše uvedenému bylo rozhodnuto o kácení stromů a následné výsadbě vhodných stromů. Kácení bude probíhat první listopadový týden. Po něm bude následovat frézování pařezů a výsadba 24 kusů lísek tureckých. Všechny práce by měly proběhnout (s ohledem na počasí) do konce roku 2016.
 

« Zpět na předchozí stránku