Antonín Homolík se narodil v Chropyni 29. května 1874. Vychodil obecnou školu v Chropyni a hospodářskou školu v Kroměříži. Po studiu převzal hospodářství na č. p. 50. Již jako 28letý zemědělec byl zvolen starostou rodné obce, jejíž povznesení si vzal jako svůj životní cíl. Starostovský úřad vykonával v letech 1902 – 19 a 1921 – 29. Za jeho starostování byla postavena nová škola (r. 1906), která byla později rozšířena o pravé křídlo (1922). Spolu se školou byly postaveny 4 učitelské vilky a dům pro ředitele. Dále byla v období jeho starostování provedena kanalizace obce, vydláždění ulic, elektrizace městečka (r. 1921), odvodnění pozemků, zaveden telefon (1922), rozšířen a podporován stavební ruch, do kostela pořízeny nové zvony, získáno právo pro pořádání týdenních trhů, zřízen chudinský fond, zkrátka, jak praví kronika: „co se v obci v letech jeho starostování podnikalo, téměř za vším stál on“.
Antonín Homolík byl člověk obětavý, čestné povahy a pokrokový. Kdo potřeboval pomoci, přímluvu nebo intervenci u některého úřadu, mohl se na něj obrátit a on pomohl všem (i svým politickým odpůrcům). Obraceli se na něj občané ze širokého okolí, neboť jeho jméno a ochota se přimluvit byla známa široko daleko.
Byl předsedou místní školní rady, konkurenčního výboru, odvodňovacích družstev, jednatelem chropyňské Občanské záložny, dlouholetým starostou jednoty Sokol, členem předsednictva Středomoravské župy, předseda chropyňského pěvecko-hudebního sdružení Smetana, ředitelem Kontribučenské záložny v Kroměříži, členem správní rady Moravské agrární a průmyslové banky v Kroměříži a spoustu dalších.
V roce 1927 však onemocněl zákeřnou chorobou, která ukončila jeho život 27. května 1929 ve slovenských Matliarech u Tatranské Lomnice. Byl mu vypraven pohřeb na náklady obce. Konal se 30. května. Církevní obřady provádělo 5 kněží a rozloučit se s ním přišlo velké množství lidí z celého okolí.
Jelikož starosta Homolík vynikal moudrostí a rozvahou, kterými nešetřil, odhalili mu 8. června 1930 občané Chropyně bustu uprostřed obce. Německým fašistům však jeho pomník nevyhovoval, takže ho jednoduše odstranili. Po válce se objevil v Praze v hromadě šrotu. Byl převezen do rodné obce a znovu slavnostně odhalen. Ovšem ani totalitní režim dlouho nepřál odkazu významného starosty a rozhodl o odstranění sochy. Rodina nečekala na násilné zničení a ukryla ji. Kronika z roku 1962 (značně poznamenaná svou dobou) říká o jejím odstranění toto: „Rada MNV jednala ve schůzi 7. září 1962 o návrhu výboru místní organizace KSČ, aby byla z parku odstraněna busta Antonína Homolíka, který za svého starostenství v období první republiky neměl dobrý poměr k dělnické třídě a ke komunistické straně. Bylo rozhodnuto, aby předseda MNV projednal odstranění busty s dr. Ladislavem Homolíkem. Než k tomu došlo, byla přes noc stržena bronzová hlava z podstavce. Příbuzní si ji odvezli domů.“
Až po mnoha letech, 28. října 1995, byla busta starosty Antonína Homolíka znovu odhalena a jeho památka za přítomnosti vnuků, představitelů města a mnoha chropyňských obyvatel uctěna.
Datum vložení:
3. 8. 2022 14:48
Datum poslední aktualizace:
29. 8. 2022 8:49